Uluslararası Basın Yayın Federasyonu’ndan ABD Başkanı Biden’e Kınama!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden‘in yaptığı açıklamada 24 Nisan 1915 olayları için kullandığı ‘Ermeni Soykırımı’ ifadesini sert bir şekilde kınıyoruz. Tarihten bihaber ABD Başkanı Biden’in, 24 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada, “Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor” ifadelerini, Amerika Birleşik Devletleri adına yapılmış en talihsiz açıklama olarak görüyoruz.

Uluslararası Basın Yayın Federasyonu ve Simge Dergisi olarak bu talihsiz açıklamanın kimseye bir yarar sağlamayacağının altını çiziyoruz. Bu açıklamanın hiç bir hukuksal yanı olmadığı gibi ABD’yi uzaktan yakından ilgilendirmeyen tarihsel bir konuya Amerika Birleşik Devletleri’nin bu denli sarılmasına da bir anlam bağdaştıramamaktayız. Maalesef ki bu talihsiz açıklama iki büyük devletin birbirleri ile olan ilişkilerini zedelemekten öteye gitmeyecektir. Yazılı olarak yapılmış bu açıklamayı tarihten bihaber ABD Başkanı Biden’in ülkesinde yaşayan Ermeni oyları adına yapılmış siyasi bir rant hareketi olarak görmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç bir zaman bir millete soykırım yapmamıştır. Devletimizin adı değişmeden önceki ismi ile Osmanlı İmparatorluğu zamanımızda da hiç bir millete soykırım yapılmamıştır. Tarihe bunun en büyük ispatıdır. Osmanlı İmparatorluğu zamanımızda ele geçirilen topraklar ve ülkeler de hiç bir zaman ölümler yaşatılmamıştır. Hiç bir zaman halk öldürülmemiştir. Sadece o zamanın adı ile defter çıkarılmış ve vergi toplanmıştır. Osmanlı tarihinde ele geçirilen topraklarda yaşayan insanların katledilme gibi bir olayın varoluşu hem Osmanlı kayıtlarında yoktur, hem de bağımsızlık ilan etmiş, Osmanlı’dan ayrılan topraklarda kurulmuş yeni devletlerin hiç birisinde böyle bir arşiv veya olay kaydı yoktur.

Türk devletleri tarihleri boyunca bir çok devleti ve toprakları fetih ederek bünyesine katmış fakat hiç bir zaman savaş alanı dışında bir insan topluluğunu katletmemiştir. Tarih bu şekilde iken, Osmanlı’dan bağımsızlık kazanarak kurulan devletlerden bir tanesi bile ortaya soykırıma uğradık gibi bir ibare koymazken, Ermeni devleti siyasi emelleri uğruna sürekli bu iftirayı ve yalanı gerçeğe dönüştürmeye çalıştığı çok açık bir şekilde ortadadır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın ‘Arşivlerimizi açtık, buyrun sizde açın. Tarihçiler konuyu araştırsın ve ortaya döksün.’ sözleri neden Ermeni tarafından karşılık bulmuyor. Önce bir bunu düşünmek gerekir. Ermeni tarafı neden bu konunun araştırılmasını istemiyor? Tarih; yüzyıllar boyunca içimizde barış içinde yaşattığımız Ermenilerin en zayıf anımızı yakaladığında Türkleri Anadolu’da katletmesini yazmaktadır. Bizim tarihi kayıtlarımız özellikle kurtuluş savaşı yıllarında Ermeni çetelerin yaptığı zulümler, baskınlar, işkenceler ve cinayetlerle doludur. Ermenilerin köy baskınlarında köyde yaşayan çoluk çocuk demeden herkesi öldürmeleri kayıtlar altındayken Ermeniler günümüzde neyin özrünü istemektedir. Bizim tek bir özür borcumuz vardır. O da ecdadımızadır. Biz nasıl böyle büyük bir imparatorluğu kaybettik ve zayıf düştük diye özrümüz yüce ecdadımızadır!

Bu tarihi olaylar çok açık bir şekilde ortada iken, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden’in yaptığı açıklama oy kaygısı ile ortaya konmuş maalesef siyasi bir emeldir. Amerika Birleşik Devletleri, adı üstünde Amerika kıtasında yer alan devletlerin birleşiminden oluşan bir devlet olarak önce kendi kısa tarihlerine bakmalılardır. ABD’nin Amerika kıtasının yerli halkı ve asıl sahibi olan Kızılderilileri nasıl katlettiğini bütün dünya bilmektedir. Bu gerçek ortada iken ‘Kızılderili Soykırımı’ kelimesi telaffuz bile edilmemektedir. ABD’nin demokrasi götürüyoruz kelamı altında kendi coğrafyasının çok uzaklarında yaptığı ve çıkardığı savaşlardan ve ölümlerden bahsetmiyoruz bile.

Nitekim Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in açıklaması, tarihi kayıtlarla örtüşmediği gibi tarihi geçmişi bir çok milleti bir arada huzur içinde yaşatmış bir devlete atılmış olan büyük bir iftira olarak yer almıştır. Joe Biden, eski ABD Başkanlarının aksine adını tarihe bu iftira ile kazımış bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ile olan müttefikliğimiz ve NATO içerisinde iki devletin de bulunmasına rağmen görüyoruz ki, siyasi emeller uğruna büyük hatalar yapılmaktadır.

Ve görüyoruz ki Ermenistan bu tarihi olayın aydınlatılması yerine bu konuyu kullanarak diğer ülkelerin meclislerine baskı yapıp, gerçekleri çarpıtan iddialarını, siyasi kararlara dönüştürmeye çalışmaktadır. Ermenistan’ın araştırma komisyonu kurulmasına karşı çıkması ve olayların aydınlığa kavuşmasına koyduğu engellere rağmen açık bir şekilde ortada olan gerçekler elbet bir gün bütün dünya devletleri tarafından bilinecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir