Lavrov: Türkiye ile turizmin devamı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Vatandaşlarımız, Antalya’yı cazip bir destinasyon olarak görüyor. İleride de bu turizmin devamı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya’daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Turizm konusunda Antalya’nın çok popüler olduğuna işaret eden Lavrov, “Vatandaşlarımız, Antalya’yı cazip bir destinasyon olarak görüyor. İleride de bu turizmin devamı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Lavrov, Türk tarafının Rus turistlerin sağlığı ve güvenliği için tedbirlerin alınması konusunda kendilerine teminat verdiğini belirterek, bu konuda Türk tarafına teşekkür ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bunun özellikle hava yolu ulaşımının yeniden canlanması bakımından önemli olduğunun altını çizdi.

Azerbaycan-Ermenistan arasında Karabağ konusunda varılan mutabakata ilişkin çabaları sıkı şekilde koordine ettiklerini vurgulayan Lavrov, Bakü ve Erivan’ın bu sorunun çözümü için diyaloğu sürdürdüğünü dile getirdi.

Lavrov, “Azerbaycan’da ortak Rus merkezinin faaliyetlerini takdirle karşılıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Türk dostlarımız ve meslektaşlarımızla olan etkileşimden memnunuz”
Çavuşoğlu’na yönetilen “Kanal İstanbul Projesi’nin Montrö’nün kaderine etkisine” ilişkin soruya mevkidaşının yanıt vermesinin ardından ekleme yapan Lavrov, “Montrö Sözleşmesi’nin uygulanması konusunda Türk dostlarımız ve meslektaşlarımızla olan etkileşimden memnunuz.” dedi.

Lavrov, “Herhangi bir suretle İstanbul kanalının yapılması, yabancı ülkelerin askeri birliklerinin orada yer almasına zemin hazırlamayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Karabağ konusu
Karabağ konusunda Türkiye’nin rolüne ilişkin soru üzerine Lavrov, Türkiye ve Rusya’nın tüm imkanlarını kullanarak tarafların uzlaşmasına destek vermekte mutabık olduğunu belirtti.

Lavrov, “Hem Ermenilerin hem Azerbaycanlıların bu arazide yan yana iyi komşular olarak varlıklarını sürdürmesini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Gayretlerin istişareler şeklinde olmadığını kaydeden Lavrov, aynı zamanda Türk-Rus gözlem merkezinin sahada faaliyette bulunduğunu, burada ateşkesin riayet edilip edilmemesi konusunda başarılı şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şuşa’yı ziyaretinin Türkiye-Azerbaycan ilişkileri kapsamında olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu ile verimli görüşmeler yaptıklarını ve Türk-Rus iş birliği konularını kapsamlı olarak değerlendirdiklerini kaydeden Lavrov, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen siyasi diyaloğun devamlı ve sürdürülebilir bir vasıf taşıdığını söyledi.

Lavrov, iki ülke arasında iş birliğinin dinamik bir şekilde çok yönlü olarak devam ettiğini vurguladı.

İki ülke liderleri arasındaki mutabakatları hayata geçirmek için çaba harcadıklarını kaydeden Lavrov, iki ülke liderlerinin bu yıl 6 görüşme gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı.

Lavrov, 17. Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının hazırlığını da bu görüşmede yaptıklarını, toplantının yakın zamanda Moskova’da yapılacağını dile getirdi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) çalışmalarının aktif olarak devam ettiğini aktaran Lavrov, 1. enerji programının açılışının 2023’te yapılmasının hedeflendiğini belirtti.

“Dostlarımızın kendi güvenliği için S-400 sistemlerini kullanmalarını takdirle karşılıyoruz”
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türkiye’nin askeri ve teknik iş birliğini geliştirme konusunda çalışmalarını destekliyoruz. Dostlarımızın kendi güvenliği için S-400 sistemlerini kullanmalarını takdirle karşılıyoruz. Aynı şekilde yeni tip koronavirüs salgını kapsamında Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatı ve aynı şekilde birlikte üretimini pandemiyle mücadele için önemli görüyoruz.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir