Kafkasya’da barış ve istikrarın tek garantörü Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetlerinin birliğidir!

1988-1994 yıllarında Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan Birinci Karabağ Savaşı sonucunda Azerbaycan Türkleri kadim vatanları Karabağ ve Zengezur’un büyük bir bölümünü kaybetmişlerdir. O zaman Ermenistan’ın zaferinin ana nedenleri Rusya, Fransa, Yunanistan ve ABD’den aktif yardım alması, Suriye, Lübnan ve Irak’taki Ermeni terör gruplarının Karabağ savaşına dahil olması, Azerbaycan’daki gergin askeri-politik durum ve Azerbaycan Türklerinin hiçbir uluslararası kuruluştan veya yabancı devletten ciddi bir destek görmemesi idi.

2020 sonbaharında Azerbaycan Cumhuriyetinin Silahlı Kuvvetleri 44 günlük “Vatan Savaşı” sonucunda Karabağ ve Doğu Zengazur’u Ermeni işgalinden kurtardı. Azerbaycan halkı bu savaşta Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere Pakistan ve Ukrayna devletleri tarafından savunuldu. 44 gün süren savaş sırasında bu kardeş devletler, Kafkasya bölgesinin en büyük muharebe sahası olan Karabağ savaşında Azerbaycan halkını yalnız bırakmadılar. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dilinde “Can Azerbaycan” sözü, farklı ülkelerde yaşayan ve sayıları 50 milyonu aşan Azerbaycan halkı için bir gurur kaynağıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı kan, ruh, dil, soy ve köklere sahip olan kardeşi Azerbaycan’a büyük desteği bir gerçektir. Bu “Vatan Savaşı”nda Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan halkına verdiği destekle Azerbaycan tarihinde yeni bir şanlı sayfa yazıldı. Böyle bir kardeşlik sayfasının 100 yıl önce yazıldığını belirtelim. 1918 yazında Kafkas İslam Ordusu komutanı Nuri Paşa, Azerbaycan Milli Ordusu ile birlikte Karabağ bölgesini ve Bakü şehrini Ermeni ve Rus birliklerinden kurtardı.

İkinci Karabağ Savaşı olarak adlandırılan “Vatan Savaşı”nda Azerbaycan ordusu Ağdam, Şuşa, Kelbecer, Laçın, Fuzuli, Cebrail, Zengilan ve Kubatlı bölgelerini Ermeni terör örgütlerinden kurtardı. Şu anda Kafkas bölgesinde barış ve güvenliğin tek garantörü, “tek millet, iki devlet” olan Azerbaycan ve Türkiye cumhuriyetlerinin birliğidir. 12 Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlenen Türk Devletleri İşbirliği Konseyi VIII. Zirvesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karabağ Zaferi’nden dolayı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e “Türk Dünyası Yüksek Nişanı”nı takdim etti. Bu ödül, Azerbaycan halkının vatanı için verdiği kahramanca savaşa ve en önemlisi vatanında şehit olan Azerbaycan askerine bir saygı duruşu niteliğindedir. Azerbaycan askeri toprağın onun için ölen varsa vatan olduğunu “Vatan Savaşı” ile kanıtladı! Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Türk Birliği’nin Kafkasya bölgesindeki ilk askerleridir. Kanları pahasına Karabağ ve Doğu Zengazur’u özgürleştiren Azerbaycan askerleri, sadece Azerbaycan’ın değil, tüm Türk Birliği’nin geleceği için onurlu adım attılar.

 

Ramin Alizadeh

Tarihçi / Araştırmacı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir