RENKLİ MOZAİK KÜLTÜRÜ… Şerafettin Şıvkın yazdı.

RENKLİ MOZAİK KÜLTÜRÜ…

                                         

Şerafettin Şıvkın

 

Sevgili okuyucularım…

 

Gündemde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ülkeye yapmaya geldiği yatırım ve bunun üzerinden Sayın Erdoğan’a ağır eleştiriler var.

 

AKP ve İktidarın ekonomik durumunu eleştirebiliriz ama müsaade edin de yatırım yapmaya gelen yabancı ülkeler için eleştirmek vicdansızlıktır.

 

Yapmayın bunu…

 

Daha önce aleyhimize demeçler verilmiş olabilir, başka ülke tarafı tutulmuş olabilir, bize söz de edilmiş olabilir ama ülkemize kadar gelerek yatırım yapacağını ifade etmek, diplomatik yoldan pişmanlığın net göstergesidir.

 

Buna karşı çıkılabilir mi? Niye yatırım yapmaya geldin denebilir mi? Bu ülke adına üzüntü verici olur ki, kabulü mümkün olmayan bir durumdur.

 

Eğri oturup doğru konuşalım… Hangi parti iktidarda olursa olsun, ekonomik şartların zor veya kolaylığına bakılmadan ülke menfaatine olan böyle bir yatırımın reddi asla mümkün olmaz.

 

Dediğim gibi iktidarı eleştirebiliriz… Demokratik ülkelerde bu yasal bir haktır ama eleştiride biraz insaf ölçülerine göre hareket etmek lazım.

 

Ülkemiz dünyada hiçbir ülkenin sahip olmadığı renkli bir mozaik insan kültürü ve coğrafyaya iklimine sahiptir.

 

Laz, Çerkez, Alevi, Kürt, Suni, Ermeni, Yahudi, Ezidi, Zaza, v.s. renkli mozaik topluluğunun oluşumuyla Türk Milleti meydana gelip, Atatürk Kurtuluş savaşını bu zengin mozaik ile kazanmıştır.

 

Bundan daha değerli ve zengin varlık topluluğu dünyanın hangi ülkesinde var?

 

Yıllarca bu topluluğu bölüp ülkeyi parçalamaya uğraşmadılar mı? ama birlik ve beraberliğimiz sayesinde başaramadılar.

 

Hala uğraşmıyorlar mı?

Uğraşıyorlar.

Ama beceremiyorlar ve bu onları kahrediyor.

 

Bakın ve aldırmayın…

 

Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz müddet zarfında zengin ülkemizi bölme ve parçalama mücadelesi çeşitli yollarla yine devam edecek olup, ancak ekonomik yönden kendimize çekidüzen verdiğimiz müddet zarfında güçleri yetmeyecektir.

 

Görülüyor ki bu şartlarda en büyük güç ekonomik güçtür.

Dikkat edelim.

Yok BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) yatırım yapmaya geldi, niye geldi diyeceğimize, başka ülkelerin de yatırım yapması için iktidarla fikir teatisinde bulunalım.

 

İktidarlar gelip geçici, renkli mozaik insan kültürü kalıcıdır.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir