Yerli e-ticaret çözümü Avrupa’da liderliği hedefliyor

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu WORLDEF ISTANBUL 2024, Yenikapı Etkinlik Alanı’nda oturumlarla devam ediyor.

ikas CEO’su Mustafa Namoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, e-ticaret yapmak isteyen girişimci, KOBİ ve markalar için altyapı sunduklarını söyledi.

Bir e-ticaret sitesi açılmak istendiğinde hızlı şekilde siteyi açıp pazar yeri, ödeme sistemi, kargo anlaşmaları gibi e-ticaretle ilgili her konuyu tek noktadan çözme imkanı sunduklarını aktaran Namoğlu, “Bu şekilde işleri kolaylaştırmış oluyoruz. ikas’ın açılımı da İşleri Kolaylaştırıyoruz AŞ, misyonumuz ismimizde yer alıyor.” diye konuştu.

Namoğlu, yaklaşık 3 yıldır e-ticaret altyapısı hizmeti sunduklarını ve sektörde liderliğe tırmandıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

“İnternetten takı satmak isteyen bir üniversite öğrencisinden tutun da Trabzonspor gibi köklü kuruluşlara kadar 10 bine yaklaşan bir müşteri portföyüne sahibiz. Çok farklı hikayelere tanıklık ediyoruz. Bu hem bize sorumluluk yüklüyor hem de gerçekten gururlandırıyor çünkü içlerinde kendi sektörlerinde 2-3 arkadaş kurdukları işlerle bugün global devlere Türkiye’de kafa tutan şirketler var. Bizim altyapımızı kullanarak büyüyorlar.

Bunun gibi her ay bine yakın markanın ekleniyor olması, tanıklık ettiğiniz hikayelerin de her ay artmasına neden oluyor. ikas, yaklaşık 3 yıl önce 3-4 milyon lira cirosu olan bir şirketken, şu an 1 milyar lira ciroya yaklaşan bir şirket. Dolar bazında bile muazzam bir büyüyüş. Daha yapacak çok işimiz var.”

“e-ticaret çok daha fazla büyüyecek”

Türkiye’nin e-ticaretinde güzel veriler olduğuna işaret eden Namoğlu, toplam ticaretin yüzde 20’sinin e-ticaretle yapıldığını anlattı.

Namoğlu, e-ticaretle ilgili Türkiye’nin potansiyelinin olduğunu belirterek, “Türkiye’de şu andaki genç nüfusun önemli bir kısmı, önümüzdeki 10 senede para kazanmaya başladığı zaman, daha çok para harcama motivasyonuna geldiği dönemde ve enflasyonun normalleştiği, satın alma gücünün de arttığı bir yerde e-ticaret çok daha fazla büyüyecek. Kimi yorumlarda e-ticaretle ilgili büyüme ivmesinde düşüş olacağı söyleniyor. Geçtiğimiz dönemlerde büyüme ivmesinde düşüş olabilir. Önümüzdeki 5-10 senede böyle olmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

ikas bünyesinde Avrupa’nın 15 ülkesinde 1000’e yakın sistemlerini kullanan kullanıcı olduğuna dikkati çeken Namoğlu, “Bazıları Avrupa’da yaşayan Türkler olduğu gibi, Almanya’da, Belçika’da, Lüksemburg’da ciddi sayıda müşterilerimiz var. Avrupa pazarı bizim hedef pazarımızı temsil ediyor. Bizi gerçekten heyecanlandıran şey Avrupa’da bu alanda en büyük şirket olmak. O nedenle Almanya’da iki ofisimiz var. Tek amacımız önümüzdeki 5 senede Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın bu alandaki en büyük şirketi olmak.” ifadesini kullandı.

“Yapay zekayı e-ticaret satıcılarının işine yarayacak şekilde kullanıyoruz”

Namoğlu hem ikas için hem de ikası kullanan e-ticaret satıcılarının işine yarayacak şekilde yapay zekayı kullandıklarını aktararak sözlerini şöyle tamamladı:

“ikas Mars adı altında yeni bir ürün lansmanı yaptık. Yaklaşık iki haftadır mevcut müşterilerimizin bir kısmıyla test ediyorduk, iyi geri bildirimler aldık. Bu araç, e-posta pazarlamanızı, toplu e-posta gönderimlerinizi, toplu SMS atmanızı, fenomen pazarlaması gibi birçok farklı araç sağlıyor. Hepsinden en önemlisi segmentasyon ve kişiselleştirme araçları sunuyor. Sitenizden alışveriş yapmamış müşterilerin neredeyse her hareketine farklı bir kurgu sunabiliyorsunuz. Bu, bizi kullanan e-ticaret satıcılarının satışlarını artırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir