AFETLERE DİRENÇLİ, AFETLERDE BİLİNÇLİ GENÇLER

ANADOLU KÜLTÜR EĞİTİM SPOR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ Genel Başkanı Hasan KANSIZOĞLU “AFETLERE DİRENÇLİ, AFETLERDE BİLİNÇLİ GENÇLER” adı altında İç İşleri Bakanlığı Sivil Toplum Kuruluşları destekleriyle onaylanan proje hakkında konuştu.
“Deprem Türkiye’nin Gerçeği”
Dünya’da konum itibariyle Türkiye ne kadar önemli konumda ise, bir o kadar da deprem açısından riskli konumdadır. Dolayısıyla deprem, Türkiye’de yaşayanlar için unutulmaması gereken bir olgudur. Depremin; fiziksel, psikolojik ve ekonomik sonuçları insan ve toplumları olumsuz etkilemekte ve kalıcı hasarların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.


Nitekim ’99 depremi gerçeği yine bu yıl yaşadığımız 6 Şubat depremleri Türkiye tarihini derinden etkilemiştir. Binlerce can kaybı, binlerce yaralı, sakat kalan insanlar… Yıkılan evler, işyerleri… Evet, belki bu doğal afetlere engel olamayız ama gençlerimizden başlayarak toplumu deprem gerçeği konusunda bilinçlendirirsek deprem sonrasında yaşanacak olan hasarı en az seviyeye getirebiliriz.
Türkiye’nin deprem gerçeğinden yola çıkarak Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği olarak “AFETLERE DİRENÇLİ, AFETLERDE BİLİNÇLİ GENÇLER” adı altında bir proje başlattık.
Aktif bir deprem kuşağında olması nedeniyle sık sık depremlere maruz kalan ülkemizde afet bilincinin arttırılması gerekmektedir. Afet ve acil durumlarda olaylara hızlı ve uygun bir biçimde müdahale edilebilmesi adına gönüllü arama kurtarma ekiplerinin farkındalık düzeylerinin artırılması, engelli bireylerin afet bilincinin artırılması ve afet müdahale ekipmanlarının alınması projemizin amacıdır.
“Sakarya, Bursa ve Rize İlk Duraklarımız”


Bu amaçla ilk etapta Sakarya, Bursa ve Rize’de gerçekleşecek olan projemizi Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği olarak, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Bursa Teknik Üniversitesi paydaşlığında gerçekleştireceğiz.
Bu paydaşlıkta Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği olarak bizlere destek olan İç İşleri Bakanlığı Sivil Toplum Kuruluşları Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz. Yine bu paydaşlıkta Derneğimize katkı sunan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Sayın PROF.DR. MEHMET SARIBIYIK, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın PROF.DR. NACİ ÇAĞLAR’a teşekkür ederim.Genel Başkan KANSIZOĞLU sağlıklı ve mutlu bir gençliğin geleceğin toplumunun temelini oluşturduğu unutulmamalıdır diyerek sözlerine son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir