ADAY ENFLASYONU

ADAY ENFLASYONU

İttifaklar dağılınca küçük partiler ikili itifaklar veya tek başlarına aday göstermeleri adayların çoğalmasını` renklerin de artmasını sağlamıştır. 6 lı masa dağılınca küçük

partiler de kendi aralarında bazıları iki parti,ya da tek başlarına aday göstererek güçlerini sınama yönünde tercih kullanmışlardır. Manisada görünen iki güçlü adayın oluşu ve bu iki aday arasında siyasi bir yarışın şimdiden başlaması gözlemlenmiştir. Bİr taraftan Cumhur itifakının adayı Cengiz Ergün diğer taraftan itifaksız CHP adayı Ferdi zeyrek. Cengiz Ergün 3 dönem yönetmiş olması ve bunun sonucunda 4 üncü kez aday olması onun yıpranmasına neden olmuş olabileceğinden Ak Parti ve MHP tüm güçlerini ortaya koyup gece gündüz çalışmaları gerekiyor. CHP geliştirdiği slogan ve gösterdiği aday dikkat çekiyor, ferdi Zeyrek. Genç oluşu ve { Manisanın sorunu imar çözüm mimar ] sloganı ile seçmene göz kırpıyor.

Şu anda gelişen tablo kıran kırana bir seçimin olacağı ve yarışın heycanlı geçeceği gerçeği ile karşı karşıya olacağımız yönünde görünüyor. Merkez`de Ferdi Zeyrek`in önde olabileceğ, ilçelerde ise Cengiz Ergünün önde olduğu tahminleri seçmenler tarafından konuşulmaya başlandı bile.

31 Mart seçimleri geçtiğimiz dönemlerde alışılageldiğimiz iktidar adayının spekülatif yönlendirmelerle yıpratılmasına yönelik çalışmaların olmayışı adayların yaptıkları ve yapacakları projelerin açıklanması ile kampanyaya başlamaları kamuoyunun olumlu yönde dikkatlerini çekiyor. Bu seçimin diğer seçimlerden farkı ilçe adayların güçlü olması ve o gücün Büyükşehire yansıması kaçınılmaz gibi görünüyor. Aslında Büyükşehir yasaları ile getirilen merkezi yapılanma ilçe belediyelerin de büyükşehir belediyesi ile aynı partiden olması artık seçmenin tercihi yönündedir.

Her zaman olduğu gibi her partide adayların ahbap çavuş ilişkileriile belirlenmesi demokrasimizin ne kadar gerilere dayandığı imajını veriyor antidemokratik aday belirlemeler, seçmenlerin sandığa gitme heveslerini önemli ölçüde kırmaktadır.

Cumhur itifakının en büyük dezavantajı Emekli aylıkları olacaktır. Konuştuğum emeklilerin bir çoğu sandığa dahi gitmeyecekleri ve oy kullanmayacakları yönünde görüş belirttikleri`ne tanık olduk.

Bence Cumhur ittifakı emeklilerin durumunu bir kez daha masaya yatırmalı ve onların yaşam standartının yükselmesi yönünde iyileştirici önlemler almalıdır. Bu sorun çözülür se emekli sandığa gider ve oyunu kullanır diye düşünüyorum.

İlçe adaylarını Cumhur ittifakı`nın geç açıklaması her seçim öncesi alışılagelmişin bir gelenek haline dönüşmesi o ilçe adayların yarışa bir adım geriden başlamalarna neden olmakta ve seçmenleri, acaba niye bu kadar geç açıklanıyor diye serzenişte olduğunu gözlemlemekteyim.

31 Mart seçimleri yine birilerinin seçip önümüze koyduğu adayları tastik edeceğimiz bir seçim olacaktır temennimiz bundan böyle halkın seçtiği adaylara oy vermemiz yönünde olmasıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir